خانه / نرم‌افزار و بازی / برنامه / تفاوت میان Illustrator و Photoshop چیست؟

تفاوت میان Illustrator و Photoshop چیست؟

در این نوشته می خواهیم تفاوت‌های کلیدی فتوشاپ و ایلاستریتور (Illustrator)، دو نرم افزار محبوب و پرکاربرد را بررسی کنیم. اگر طراح گرافیک با سابقه‌ای هستید این تفاوت ها را درک کرده اید و نیازی به مطالعه این نوشته ندارید؛ اما اگر تازه به سرزمین طراحی گرافیک پا گذاشتید و مشتاقید در مورد ابزارهای آن بیشتر بدانید این مطلب مناسب شما است. تفاوت این دو نرم افزار در ابتدا شاید کمی پیچیده به نظر بیاید؛ اما اگر کمی حوصله به خرج دهید همه چیز شفاف خواهد شد.

تفاوت رستر (Raster) و وکتور (Vector)

مهمترین تفاوت تکنیک های تصویرسازی است که هر نرم افزار استفاده می کند. فتوشاپ ویرایشگر تصویری (raster-editor) است. به این معنی که تصاویر از پیکسل ها تشکیل شده اند، به همین دلیل اعمال تغییرات روی تصاویر آن را با مشکل مواجه می کند. به عنوان مثال اگر بخواهید تصویری را در فتوشاپ زوم کرده و ذخیره کنید؛ تصویر پیکسلی خواهد شد. اما ایلاستریتور ویرایشگر برداری (vector editor) است. به این معنی که برنامه از فرمولهای ریاضی برای ایجاد فرم ها و شکل های مختلف استفاده می کند. از آنجایی که تصاویری از نظر تکنیکی حاصل یک سری فرمول هستند؛ می توانید بدون نگرانی آنها بزرگ و کوچک کنید و حرکت و تغییر سایز دهید. برنامه اتوماتیک فرمولها را دوباره محاسبه کرده و نمایش می دهد.

رنگ بندی طبیعی مقابل دقیق (Natural Tone vs. Precision)

تفاوت در کد این دو نرم افزار نتایج جالبی داشته است. در فتوشاپ، طراح می تواند طرحی روان و طبیعی حتی در حد تصاویر واقعی خلق کند؛ برای اینکه فتوشاپ دیجیتال آنالوگی برای نقاشی یا طراحی بر روی کاغذ است و تصویر بسیار شبیه زندگی و دنیای واقعی است. از سویی ایلاستریتور می تواند به سطحی از دقت برسد که با اینکه کمتر طبیعی دیده می شود؛ اما برای عناصری که باید بدون نقص و عالی باشند مناسب است. برای مثال لوگو باید وکتورسازی شود تا بتوان بدون مشکل و طبق نیاز مشتری بزرگ و کوچک کرد. اما یک پوستر بهتر است در فتوشاپ طراحی شود تا بتوان تصویر طبیعی و پویا داشته باشد. با تمام این اوصاف، طراحانی هستند که این قوانین را نقض می‌کنند.

به طور کلی می‌توان گفت که فتوشاپ برای ویرایش تصاویر و عکس‌هایی که از قبل موجود هستند، مناسب است. در حالی که ایلاستریتور برای تصویرسازی و طراحی شکل های انتزاعی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت‌های فتوشاپ و ایلاستریتور به زبان تصویر

در ادامه 9 مورد از تفاوت‌های فتوشاپ و ایلاستریتور یعنی فرمت‌های رستر و وکتور را به زبان ساده تصویری بررسی کرده‌ایم!

1. تاریخ تولد

شاید خیلی از شما نیز مانند اغلب افراد تصور کنید که فتوشاپ نرم‌افزاری قدیمی‌تر است؛ اما این تصوری نادرست محسوب می‌شود. شرکت آدوب نرم افزار ایلاستریتور را در سال 1987 معرفی کرد؛ در حالی که فتوشاپ سه سال پس از آن و در سال 1990 انتشار یافته است.

2. اولین نسخه

در تصاویر فوق، صفحه‌های اسپلش اولین نسخه از نرم‌افزارهای فتوشاپ و ایلاستریتور را مشاهده می‌کنید.(چی بودن چی شدن!)

3. محیط کاری

در نرم‌افزار فتوشاپ شما محدود به محیط کاری (work area) هستید و نمی‌توانید از محدوده‌ای که در ابتدای ایجاد فایل تعریف کرده‌اید، خارج شوید؛ اما در ایلاستریتور در این خصوص محدودیتی وجود ندارد و در صورت لزوم بدون نیاز به تغییر اندازه محیط کاری می توان از محدوده‌های از پیش تعیین شده تجاوز نمود.

4. لایه‌ها

در نرم‌افزار فتوشاپ هر لایه تنها می‌تواند شامل یک شیء باشد؛ اما در ایلاستریتور هر لایه می‌تواند میزبان چندین شیء باشد.

5. انتخاب

در نرم افزار فتوشاپ ما تنها ناحیه خاصی از تصویر را انتخاب می کنیم؛ اما در ایلاستریتور انتخاب ناحیه موضوعیت ندارد و در واقع شیء های مختلف انتخاب می‌شوند.

6. بوم

در فتوشاپ تنها یک بوم وجود دارد که همه لایه‌ها روی این بوم قرار می‌گیرند؛ اما در ایلاستریتور ما چندین بوم داریم که artboard نامیده می‌شوند، بدین ترتیب می‌توانیم یک فایل را به چند آرتبورد تقسیم کنیم.

7. بزرگنمایی

شاید مهمترین تفاوت بین فتوشاپ و ایلاستریتور در بحث بزرگنمایی باشد؛ در فتوشاپ امکان بزرگنمایی بدون افت کیفیت وجود ندارد و در واقع هنگام زوم کردن، این نرم‌افزار به کمک برخی فرمول‌های ریاضی، پیکسل‌های اضافی که ایجاد می‌شوند را شبیه‌سازی می‌ که الیته این کارکرد بدون نقص نیست و غالبا با افت کیفیت تصور همراه است. اما در مورد ایلاستریتور قضیه به کل متفاوت است. از آنجا که اشکالی که در ایلاستریتور ترسیم می شوند؛ ذاتاً مبتنی بر فرمول‌های ریاضی هستند، محدودیتی در میزان بزرگنمایی تصاویر وجود ندارد و می‌توانید تا هر اندازه‌ای که دوست دارید یک تصویر را بزرگ کنید.

8. کلیپ و ماسک کردن

در فتوشاپ بخش زیرین یک شیء ماسک می‌شود؛ اما در ایلاستریتور بخش فوقانی شیء ماسک می‌شود.

9. کاربردهای متداول

از فتوشاپ اصولا برای ویرایش عکس و تصاویر از قبل ایجاد شده، روتوش تصویر و انواع ادیت های مربوط به رنگ، کنتراست و خصوصیات دیگر تصویر استفاده می‌شود؛ در حالی که موارد کاربرد ایلاستریتور در زمینه طراحی و تصویرسازی تصاویر انتزاعی از قبلی لوگو، تصویرسازی کتاب و موارد مشابه است.

میتوانید برای آموزش های مناسب به سایت iphotoshop مراجعه کنید!

 

همچنین ببینید

تبدیل لینک به فایل در سرورهای تلگرام

معرفی ربات تبدیل لینک به فایل تلگرام : در این پست قصد داریم به معرفی ربات تبدیل لینک به فایل تلگرام بپردازیم . آیا تا به حال شده است بخواهید موزیک، فیلم، برنامه و هر چیز دیگری که توسط تلگرام شناسایی شود را به جای لینک بعنوان فایل ذخیره کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *